Medie: USA kræver kontrol over ukrainsk del af olie-og gasrørledning til Europa

USA/Ukraine: USA kræver af Ukraine, udover en mineralaftale også kontrol over den vigtige Druzhba rørledning, der bruges til at transportere russisk olie til Europa, skriver bl.a. den britiske avis The Guardian. Det er ikke første gang en information om flere amerikanske krav bliver nævnt i medierne. Tidligere skrev ligeledes Financial Times om, at den amerikanske præsident Donald Trumps administration stiller nye krav til mineralaftalen, som ifølge avisen også skal omfatte olie og gas, samt alle større energiaktiver i landet.
Den ukrainske del af rørledningen Druzhba, som amerikanerne angiveligt kræver kontrol over, løber fra byen Sudzha i det vestlige Rusland til den ukrainske by Uzhhorod på grænsen til Slovakiet. Derfra fortsætter derefter til Tjekkiet og forbinder til andre europæiske rørledninger. Rørledningen blev bygget under sovjettiden og er en vigtig del af den nationale infrastruktur og en væsentlig energirute for transport af russisk olie til Europa. Rørledningen har været kilde til betydelige transitaftafgifter for Ukraine.
Volodymyr Landa, økonom ved det Kiev-baserede Center for Økonomisk Strategi, sagde til The Guardian, at amerikanerne ønsker at få så meget som muligt. Men ifølge ham har deres “koloniale” tvangskrav ringe chance for at blive accepteret i Kiev.
Forhandlingerne mellem USA og Ukraine bliver ifølge flere medier, mere og mere ophedede. Trump kræver, at Ukraine udleverer sine naturressourcer til USA som en form for “kompensation” i bytte for våben leveret under den tidligere Joe Biden-administration. Ukraine har brug for amerikansk hjælp, da det forsvarer sig mod militær aggression fra Rusland. ota