Indiens udenrigsminister fortsatte, hvor JD Vance slap: Verden er allergisk over for selverklærede bærere af de rigtige værdier

Subrahmanyam Jaishankar Foto: IAEA Imagebank

EU: Den indiske udenrigsminister Subrahmanyam Jaishankar gjorde sig bemærket ved GLOBSEC (Global Security Forum) i Bratislava i 2022, hvor han på spørgsmålet om Indiens standpunkt i krigen mellem Rusland og Ukraine sagde: “Europa er nødt til at vokse ud af den tankegang, at Europas problemer er verdens problemer.”

Subrahmanyam Jaishankar deltog ved en paneldebat ved sikkerhedskonferencen i München i går, og her gjorde han sig formentlig bemærket endnu engang. Han talte bl.a. om det liberale demokrati, og understregede, at demokrati og liberalt demokrati langt fra er det samme. “Jeg tror, ​​at forskellige samfund har deres egne kulturer, deres egne værdier, deres egne måder at gøre tingene på,” indledte den indiske udenrigsminister.

”Ideen om, at der er en form for én universel sandhed og én standard, som bør fremmes, evalueres og bedømmes – det tror jeg er et af de største problemer, vi har i politik i dag. Det foregår i tænketanke, det foregår i medierne,” sagde Subrahmanyam Jaishankar. Ifølge den indiske minister er en stor del af verden allergisk over for det. Allergisk over for selverklærede bærere af de eneste rigtige værdier, der lærer folk andre steder i verden, hvordan man opbygger det eneste rigtige demokrati.

Det andet problem er ifølge den indiske udenrigsminister, at hvert land har sin egen specifikke politiske kultur og specifikke politiske strømninger, og liberalt demokrati er bestemt ikke egnet til at pode på dem alle. “Jeg ser, hvordan vestlige diplomater opfører sig i Indien. Hvis vores diplomater gjorde blot en brøkdel af det i jeres lande, ville I sikkert næsten gribe til våben. “For at opsummere det, så tror jeg, at der er tale om en dobbeltmoral her,” sagde den indiske udenrigsminister i München.

Jaishankar gav desuden udtryk for, at Indiens demokratiske erfaring er mere relevant for mange udviklingslande end den vestlige model. ”Der var engang, hvor demokratiet blev set som et vestligt fænomen. Men jeg er overbevist om, at mange lande i det globale syd kan finde Indiens erfaringer mere anvendelige til deres samfund end de vestlige eksempler.” ota

Share This