Tjekkiet forlanger EU topmøde

Tjekkiets indenrigsminister Milan Chovanec forlanger, at der bliver afholdt et EU topmøde Foto: David Sedlecky
Tjekkiet: Tjekkiet forlanger, at der bliver afholdt et ekstraordinært EU topmøde i forbindelse med flygtningekrisen. Det sagde den tjekkiske indenrigsminister Milan Chovanec på EU indenrigsminister-møde i Bruxelles mandag, skriver Tjekkiets Radio.Tjekkiet afviser, at landet vil deltage i fælleseuropæiske flygtningekvoter og ønsker ikke, at beslutningen om flygtningekvoter bliver truffet ved en flertalsbeslutning på ministerniveau. Landet forlanger derfor et premierminister-topmøde, hvor man kan nedlægge veto.
”Vi vil give klart udtryk for vores holdning, men vil have, at det skal ske på et premierminister-topmøde, hvor vi kan benytte retten til veto, siger Milan Chovanec.
Det er EU præsident Donald Tusk, der skal beslutte, om der skal afholdes et EU topmøde.
Tjekkiet, i lighed med Ungarn, Slovakiet og Polen, er blevet beskyldt af flere af de vesteuropæiske lande for at være usolidariske. ota