Ny migrantbølge rammer Lampedusa
Migrantkrisen: Mere end 2.100 migranter er i løbet af de seneste 24 timer ankommet til den italienske ø Lampedusa, rapporterer det italienske nyhedsbureau ANSA. Flere hundrede andre migranter blev returneret til Libyen af kystvagten. Ifølge eksperter er antallet af forsøg på at krydse steget på grund af gode vejrforhold og roligt hav.
I løbet af det sidste døgn ankom 20 skibe, hvoraf nogle måtte hjælpes af den italienske kystvagt og politiet. Over seks hundrede mennesker ankom til øen om natten.
Anlægget for migranter på Lampedusa er fuldt besat efter søndag. Ifølge radio- og tv-stationen Rai arbejder myndighederne på en gradvis overflytning af migranter til Sicilien, hvor de skal være i en obligatorisk karantæne. ota