Bizar dom i Hamburg. Voldtægtsmænd frifindes, kvinde skal i fængsel for at fornærme gerningsmand

Illustrationsfoto- Denis Barthel

Af Michael Skovgaard

Tyskland: En besynderlig sag trækker store overskrifter i flere tyske medier. Ni unge mænd – alle med migrantbaggrund – var tiltalt i retten for en timelang gruppevoldtægt af en 15-årig pige i en park i Hamburg i november sidste år. Otte af dem blev kun idømt en betinget straf, mens kun en af gerningsmændene – en 19 årig iraner – blev idømt et år og ni måneders fængsel.

Sagen har fået et bizart efterspil, da en 20-årig kvinde, som ikke havde noget med sagen at gøre, er blevet idømt fængsel for at have fornærmet en de dømte gerningsmænd. Kvinden havde kaldt ham „voldtægtsforbrydersvin“ og et „ækelt misfoster“ og truet ham med tæsk. Kvinden kendte ikke gerningsmanden, men hans telefonnummer var at finde på nettet, og kvinden havde fornærmet ham via WhatsApp. 

Indtil videre slipper otte af gerningsmændene for fængsel, mens den 20-årige kvinde er blevet idømt en weekends ophold i et fængsel.

Sagen er dog ikke endeligt afsluttet, og muligvis kan de betingede domme blive omstødt. Siden dommen har den kvindelige retsformand modtaget mange barske kommentarer – heriblandt mordtrusler. 

Share This