USA har støttet Ukraine med 177 milliarder dollars, men 100 milliarder er forsvundet og ingen ved hvor

Volodymyr Zelenskyj Foto: The Presidential Office of Ukraine

Ukraine: Af de omkring 177 milliarder dollars, som USA indtil videre har godkendt i bistand til Ukraine, har Kiev kun modtaget omkring 76 milliarder dollars. Det hævdede i hvert fald den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyj i et interview med AP, hvor han sagde, at han ikke ved, hvad der skete med resten af ​​beløbet.

“Når de siger, at Ukraine modtog 177 milliarder dollars i støtte under krigen – det er ikke sandt.” Jeg ved ikke, hvor alle de penge blev af. Måske er det rigtigt på papiret med hundredvis af forskellige programmer – jeg vil ikke skændes. Vi er meget taknemmelige for alt. Men vi fik faktisk omkring 76 milliarder dollars. “Det er betydelig bistand, men det er ikke 177 milliarder dollars,” sagde den ukrainske præsident.

Musk, som fik til opgave at stå for statsudgifterne i Trumps nye administration, reagerede hurtigt på Zelenskyjs ord. Han delte nyheden om Zelenskyjs udtalelser på det sociale netværk X med overskriften “Zelenskyj indrømmer, at 58 procent af amerikanske bistandsdollars er gået tabt” med to sigende udråbstegn. Og hans indlæg synes, at have gjort amerikanerne vrede, da massevis af kommentarer under opslaget opfordrer til et stop for hjælpen til Ukraine.

Zelenskyj talte om de manglende milliarder allerede i sidste måned i et interview med den amerikanske podcaster Lex Friedman, hvor han ligeledes nævnte, at Ukraine ikke engang havde modtaget halvdelen af ​​de 177 milliarder dollar, der blev afsat i USA til støtte af Ukraine. Han mente, at denne udvikling kunne være relateret til korruption eller lobbyisme fra amerikanske virksomheders side. Han sagde også, at Ukraine kæmper med korruption, men hævdede, at hans land arbejder hårdt på at bekæmpe den gennem det “mest omfattende” anti-korruptionssystem i Europa. ota


Share This