Ungarn plaget af tårnhøj inflation

Pécs Katedral Foto: Ota Tiefenböck

Ungarn: Ungarn sluttede året 2022 med prisstigninger i gennemsnit på 22 pct. og at dømme efter tallene for januar 2023 er der ikke udsigt til et fald, tværtimod. Tallet for januar måned i år var på 26.2 pct., det højeste i EU. Prisstigningerne på fødevarer har været særlig høje, 44 pct. , og på energi endnu højere, 52,6 pct. Lige nu oplever Ungarn også et fald i bruttonationalproduktet.

Den ungarske regering har forsøgt at holde priserne i ave gennem forskellige statslige indgreb, kunstigt lave priser på fx benzin, brændsler og fødevarer som æg, mælk, sukker, mel og kartofler. Men det har blot ført til hamstringer, tomme hylder i butikkerne og kø ved benzintankene. Udlændinge blev i 2022 forment adgang til at tanke deres biler op. En del af indgrebene er ophævet.

Regeringen har også indført særskatter på virksomheders overskud og kontrol med luftfart, banker samt farmaceutiske virksomheder og energiselskaber. Alt dette har skabt mere ubalance på markedet. Højere lønninger har reduceret faldet i realløn, har bidraget til den høje inflation. Regeringen mener, at følgerne af krigen i Ukraine og EUs sanktioner er hovedårsagerne til problemerne. Men chefen for den ungarske Nationalbank Georgy Mataolscy mener, at der også er behov for at ændre den førte økonomiske politik. søren.riishøj

Share This