Putin har holdt møder med ledere og mulige efterfølgere i Centralasien

Et gadebillede af Tadsjikistans præsident Ramon i Dushanbe. Foto: Ota Tiefenböck

Af Søren Riishøj, lektor ved Statskundskab, SDU

Centralasien: Tadjikistan’s og Usbekistan’s præsidenter, Emomali Rahmon og Sjavkat Mirzijajev’s besøg i Moskva var blot de seneste i en række møder, der indbefattede de to præsidenters mulige efterfølgere. Centralasien er en meget vigtig region ikke alene for Moskva. Også EU og Kina er på banen. Økonomi og geopolitik er drivkraften. Som omtalt i mreast.dk besidder flere lande i regionen betydelige mængder olie og gas og vigtige råstoffer, og ikke at forglemme, sjældne metaller. De centralasiatiske lande fører typisk flervektor- politik, forsøger at undgå for ensidig afhængighed af en bestemt stormagt. Rusland forbliver en vigtig spiller i regionen, og det ikke kun når det drejer sig om investeringer og samhandel. Millioner fra Centralasien har fået arbejde i Rusland.

Rusland har ikke indvendinger imod og USA og Europa accepterer stiltiende, at siddende præsidenter vælger børn eller nære beslægtede som efterfølgere. For ikke så længe siden besøgte Tadjikistan’s “første-søn” Emomali Moskva og mødtes her med Putin. Emomali forventes at tage over efter hans 72-årige far, der har været præsident uafbrudt siden 1994. Emomali er 37 år og beklæder posten som leder af parlamentet’s 2. kammer, næsthøjeste post i landet. Rusland har haft militærbase i landet lige siden uafhængigheden. Usbekistan’s præsident’s ældste datter, Saida Mirziova har også været i Moskva, hvor hun mødtes med Rusland’ ministerpræsident Mikhail Mishustin. 40-årige Mirziova er assistent for præsidenten,  efter sigende den næstvigtigste post.

Emomali og Mirziova positioner i magthierarkiet tyder på, at flere præsidentskift er på vej. Som sagt, ikke alene Rusland, også Kina, USA og EU, er aktivt til stede i regionen. Det volder problemer for Rusland, men ikke for de centralasiatiske lande. De forsøger efter bedste at føre balance-politik, også kaldt flervektor-politik. I april blev der afholdt et møde mellem EU og de centralasiatiske lande i Usbekistan, hvor både Ursula von der Leyen og Antonio Costa var til stede. EU lovede at investere 12 mia. euro i EUs globale “gateway” projekt og 10 mia. euro til at forbedre infrastrukturen. Kina er den vigtigste investor og handelspartner. Men Rusland har  et solidt fodfæste, og ikke alene når det gælder samhandel. Millioner fra de centralasiatiske lande har arbejde i Rusland. De penge (“remittances”) der sendes hjem fra Rusland er livsvigtige for mange familier. EU og USA har som bekendt begrænset invandringen, så Rusland er en form for “livslinje”.

Share This