Polens præsident kræver afmontering af Nord Stream 

Duda-Foto-Kancelaria-Sejmu-Rafał-Zambrzycki

Af Michael Skovgaard

Polen/Tyskland: I en samtale med BBC under topmødet i Davos slog Polens præsident Andrzej Duda til lyd for, at Nord Stream-rørledningerne bør afmonteres og skrottes helt.

Præsidenten betegnede rørledningerne som en trussel mod Ukraine, Polen, Slovakiet og flere andre centraleuropæiske lande. Europæiske regeringschefer bør drage den lære af krigen i Ukraine, at de aldrig skal tages i brug igen. Og han påpegede, at Tyskland og andre lande ikke bør falde for fristelsen til igen at importere billig russisk gas, når og hvis krigen i Ukraine får en ende. 

I sin tid blev Nord Stream anlagt for at lede russisk gas uden om Polen. Indtil da havde landet tjent godt på transit-afgifter, da gas fra Rusland blev ledet via Polen og til Tyskland via Jamal-rørledningen. Dermed har Nord Stream til alle tider været en torn i øjet på Polen. Seneste eksempel er den meget sandsynlige teori, at sprængningerne blev udført af ukrainere med sejlbåden „Andromeda“. Her spillede Polen en rolle, da biler og båden reelt blev lejet i Polen som „transitland“ for aktionen. Siden har Polen nægtet at bidrage til opklaringsarbejdet, da Tyskland bad om hjælp til anholdelse af mulige gerningsmænd. 

Hvis Duda skulle være konsekvent, burde han vel også kræve Jamal-rørledningen afmonteret, hvis et totalt stop for russisk gas skal sikres. I december 2024 foreslog Putin at genoptage leverancerne gennem Polen. De blev stoppet i 2022, da Polen nægtede at betale Rusland i rubler. Ifølge Montel News kan eksperten Agata Loskot-Strachota fra Warszawas Centrum for Øststudier ikke forestille sig scenariet. Om stoppet for russisk gas gennem Ukraine og en fremtidig alvorlig mangel på gas i de centraleuropæiske lande vil ændre noget, står indtil videre hen i det uvisse.

Nord Stream-sagaen har så fået en overraskende drejning, da den amerikanske milliardær Stephen Lynch i december bekendtgjorde, at han agter at byde på Nord Stream 2 under den kommende auktion i Schweiz. Det private firma bag rørledningen med hovedsæde i Schweiz er forlængst gået konkurs. Om han får tilladelse af USA‘s regering til et opkøb er ikke afgjort. Ifølge Wall Street Journal skulle motivet være et amerikansk ønske om at få fuld kontrol over det europæiske gasmarked og hindre fremtidige gasleverancer fra Rusland til Europa.    

Share This