Amerikansk topdiplomat opfordrer til indsættelse af vestlige soldater i Ukraine

Ukraine: Den fremtrædende amerikanske diplomat med over 30 års erfaring inden for udenrigs- og sikkerhedspolitik, kendt for sine roller i den amerikanske statsadministration og sit arbejde med transatlantiske relationer, Kurt Volker, opfordrer i et interview med den ukrainske tv-kanal UATV til øjeblikkelig indsættelse af vestlige tropper, under den såkaldte “koalition af de villige” i Ukraine. Ifølge Volker er der ikke tid til tøven.
Volker opfordrer ikke blot til øjeblikkelig indsættelse af en “koalition af villige”, men også til indførelse af strenge sekundære sanktioner mod Ruslands energisektor og fjernelse af alle restriktioner på langtrækkende angreb fra de ukrainske væbnede styrker.
“Det seneste år har været fyldt med usikkerhed. Bidens restriktioner på amerikanske langtrækkende våben – hvor han fortæller Ukraine, at de ikke må angribe dybt inde i Rusland – er en stor fejltagelse. Hvis Vesten fjerner disse begrænsninger og sikrer stabile forsyninger af våben og ammunition, kan Ukraine angribe missilfabrikker, dronefabrikker, brændstofdepoter – den kritiske infrastruktur, der opretholder Ruslands krig,” siger han.
Det vil ifølge Volker betyde Ukraines overlevelse samt, at landet “vil blive styrket som et suverænt, uafhængigt europæisk demokrati med sikkerhedsgarantier og vil blive medlem af EU. Det er fremtiden.”
“Ved ikke at sende en koalitionsstyrke nu, mens kampene er i gang, formidler vi dybest set ikke budskabet til Rusland om, at vi er engagerede i Ukraine og ikke vil tillade Ukraine at falde,” mener altså Kurt Volker. ota
